facebook

Aktualności

palacstaniszow2 - Koncert świąteczny Vołosi Koncert świąteczny Vołosi

Fundacja Forum Staniszów oraz Hotel Pałac Staniszów

zapraszają 

26.12.2017, godz. 18:00

na koncert świąteczny

" VOŁOSI'"

realizowany w ramach

Festiwal Muzykalia Staniszowskie

Sala Balowa Pałacu Staniszów
Cena biletu: 60 PLN

Zespół VOŁOSI wyznacza zupełnie nową jakość na europejskiej scenie muzycznej. Pojawił się na Festiwalu Nowa Tradycja 2010 i zdobył tam wszystkie nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe. W roku 2011 potwierdził swój sukces, otrzymując Grand Prix dla najlepszego utworu world music w Europie na konkursie organizowanym przez Europejską Unię Nadawców EBU. W roku 2012 pierwsza płyta zespołu znalazła się w specjalnej selekcji TOP20 World Charts Europe.

Vołosi wystąpili na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce i za granicą (m.in. TFF Rudolstadt, ArtPole, ArtGene, Dwa Brzegi, Spoiwa Kultury, FolkBaltica, ArtZona), odbyli liczne trasy koncertowe (Niemcy, Dania, Gruzja, Ukraina). Koncertowali również podczas prywatnych spotkań Prezydenta Bronisława Komorowskiego z przywódcami państw europejskich w Belwederze i Zameczku Prezydenta w Wiśle. Koncerty Vołochów były transmitowane przez Program II, Program III Polskiego Radia oraz niemiecką stację WDR3.

Prawie każdy powie, że muzyka ta brzmi znajomo, ale przyzna równocześnie, że słyszy coś podobnego pierwszy raz. Jak można nazwać i scharakteryzować ich styl? Może jako erupcję energii, płynącej z nieskończonej radości muzykowania. Może jako odkrywanie głębokich pokładów ludzkiej duszy, do których tylko muzyka dotrzeć potrafi. Albo jako poszukiwanie pierwotnej siły, która pchnęła człowieka do tworzenia utworów. W końcu jako dźwiękową zabawę – improwizację na pograniczu muzycznych światów. Niewątpliwie istotą tej muzyki jest spotkanie. Ludzi świata „nut” ze światem muzyki „ze słyszenia”.

Po jednej stronie stoją muzycy klasyczni, bracia Krzysztof i Stanisław Lasoniowie. Instrumentaliści, związani na co dzień z Katowicką Akademią Muzyczną, którzy zawsze marzyli o improwizacji i którzy ponad wszystko ukochali ludowość wraz z jej spontanicznością, witalnością i pięknem.

Z drugiej strony mamy górali, ale górali wybitnych. Prym, sekund i bas – wszystkie najwyższej próby. To muzyka samouków, ale bynajmniej nie muzyka amatorska. Brzmią oni czasem jakby pochodzili z Nowego Orleanu. Mają w sobie to coś, co zainspirowało świat sto lat temu, kiedy powstawał jazz. Coś, co najlepiej charakteryzuje angielskie słowo „drive”.
Zbigniew Michałek, Jan Kaczmarzyk i Robert Waszut wnoszą do zespołu nutę karpacką, a z nią mnogość muzycznych ekspresji.

Na przepięknych beskidzkich szczytach w towarzystwie nieograniczonych przestrzeni nastąpiło owo spotkanie, które ewoluuje po dziś dzień.

 

Bliższe informacje uzyskacie Państwo pod numerem tel. 75 755 84 45 lub pisząc na adres: hotel@palacstaniszow.pl. Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc.

palacstaniszow2 - Koncert świąteczny w wykonaniu zespołu Wałasi Koncert świąteczny w wykonaniu zespołu Wałasi

Fundacja Forum Staniszów oraz Hotel Pałac Staniszów
zapraszają
26.12.2017 o godz. 18:00
na "Koncert świąteczny"
w wykonaniu zespołu Wałasi
w składzie:
Zbigniew Wałach - śpiew, skrzypce, gajdy instrumenty pasterskie
Jan Wałach - śpiew, skrzypce
Maciej Szymkowiak – altówka
Bolesław Niedoba - śpiew, kontrabas
realizowany w ramach
Festiwalu Muzykalia Staniszowskie
Miejsce: Sala Balowa Pałacu Staniszów
Cena biletu: 60 PLN

Wałasi to grupa muzyków o niezwykłych góralskich temperamentach. Poprzez swoją muzykę odkrywają najpiękniejsze dźwięki górskich strumyków Beskidu Śląskiego i zabierają słuchaczy w nostalgiczną podróż po łuku Karpat. Podczas koncertów muzycy odkrywają na nowo tradycyjne melodie nadając im współczesny kontekst. Twórczość Wałachów jest pomostem pomiędzy tym, co wypływa z góralskiej tradycji a tym, czego szukamy w muzyce -autentyczności i prawdy o ludzkim życiu.
Przez ponad trzydzieści lat swojej działalności zespół prezentował swoją muzykę licznej i różnorodnej publiczności w kraju i za granicą. Wałasi to laureaci licznych festiwali w kraju i
za granicą. Koncertowali w całej niemalże Europie, w Indiach, Nepalu, na Cejlonie i w Maroko. Dorobek płytowy to kilkanaście albumów z muzyką tradycyjną i autorskimi
kompozycjami Zbigniew Wałacha. Współpracują z wieloma muzykami m.in. Józefem Skrzekiem, Piotrem Baronem, Joachimem Menclem.

W skład zespołu wchodzą:
Zbigniew Wałach - śpiew, skrzypce, gajdy instrumenty pasterskie.
Wyrósł w kręgu góralskiej tradycji, w rodzinie o pokoleniowych tradycjach muzycznych i artystycznych, jako wnuk artysty-malarza Jana Wałacha, od najmłodszych lat miał kontakt ze sztuką. Od wielu lat jest mocno związany z życiem muzycznym Beskidu Śląskiego. Jest założycielem i prymistą kapeli „Wałasi".

Jan Wałach - Śpiew, skrzypce. Od najmłodszych lat ma kontakt z muzyką dzięki działalności swojego ojca Zbigniewa. Gra na skrzypcach, tworzy instrumenty tradycyjne. Umiejętnie łączy pasję związaną z tradycyjnym budownictwem drewnianym z muzycznymi inspiracjami.

Maciej Szymkowiak – altówka. Chociaż rodzinne korzenie wywodzą się z Poznania, osiadł na Podhalu. Jako absolwent poznańskiej etnologii odkrywa, to co w muzyce tradycyjnej najpiękniejsze, umiejętnie poszukując w dźwiękach muzyki całego łuku Karpat. Pasjonuje się muzyką i tańcem węgierskim.

Bolesław Niedoba - śpiew, kontrabas. Od kilkudziesięciu lat związany z życiem muzycznym Beskidów. Pochodzi z Zaolzia, zaś kontakt z muzyką tradycyjną miał od najmłodszych lat.

W koncercie znajdą się polskie kolędy i tradycyjne ludowe pastorałki, całość zostanie przepleciona kompozycjami autorskimi – tworząc klimatu świątecznego czasu kolędowania.

Zrób Prezent Wszystkie Oferty